Dungeon Saga, czyli czemu gry fabularne powinny być po Polsku

W grach towarzyskich najważniejsze są 3 rzeczy, a mianowicie dobra zabawa, dobra zabawa i dobra zabawa. Przy wyborze gry osobiście się kryterium likwidowania obstrukcji. Co jest przeszkodą podczas wyciskania z gry tego co najlepsze?

Ja myślę, że przede wszystkim skomplikowane zasady. Jeśli musisz co chwilę sięgać do instrukcji i coś sprawdzać, porównywać czy debatować nad jakąś trudną sytuacją na planszy to nie skupiasz się na graniu i przez to tracisz frajdę. Proste, ale nie prostackie zasady są fundamentem każdej rozgrywki, bez nich nie można takiej aktywności nazwać „grą”.

Druga sprawa to imersja. Szczególnie w grach fabularnych gdzie duży nacisk położony jest właśnie na historię którą gracze mają przeżyć, a gram jest tylko środkiem do osiągnięcia tego celu. I tutaj mamy pewien problem. Cała masa planszówek, szczególnie z tej górnej półki są wydane w barbarzyńskim języku angielskim. Niby każdy zna mowę Szekspira, ale to nigdy nie jest to samo co język ojczysty. Rozumiesz wszystko, każdy paragraf zasad i każdy akapit historii wprowadzającej w klimat gry, a mimo to nie czujesz realnego zanurzenia się w tym świecie. Ja gdy widzę jakiś tekst w innym języku to patrzę na niego, zawsze niezależnie od poziomu zrozumienia, jak na coś oderwanego od rzeczywistości. Może nie wszyscy tak mają, jestem jednak przekonany, że większość rozumie mój problem.

Trzecią sprawą jest odpowiedni dobór graczy. Żeby nie kwestionowali zasad i skupili się na grze zamiast na marudzeniu. No ale nad tym nie chcę się rozwodzić. Z dobrymi graczami to każda gra jest super.

Podsumuję moje wypociny tak. Uważam, że najlepsze gry fabularne są w języku polskim i mają prostą mechanikę. Osobiście mam porównanie między Dungeon sagę(po polsku), a Warhamer quest silver tower(po angielsku) i głównie tymi doświadczeniami z tych gier posługiwałem się przy pisaniu tego posta.

Jeśli pominąłem jakiś ważny aspekt wpływający na jakość takiej rozgrywki, proszę daj znać w komentarzu o czym zapomniałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *